Kapat

Mavi Balina’nın Kurucusu Cezasını Buldu!

Anasayfa Oyun Mavi Balina’nın Kurucusu Cezasını Buldu!

Gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina, geçtiğimiz günlerde 14 yaşındaki Furkan Şen‘in de canını almıştı. “Sanal Şantaj” olarak da geçen Mavi Balina, oynayan kişiden 50 talimatı yerine getirmesini istiyor. Her seviyede giderek şiddetli olmaya başlayan bu talimatların en sonuncusu ise intihar etmek.

Oyunun yöneticilerinin oyuna başlayanların kişisel bilgilerine ulaştıktan sonra belirli tehditler oluşturması sonucu oyundan çıkmak isteyenler devam etmek zorunda kalıyor. 2015 yılında Rusya‘da başlayan bu akım, genelde daha kolay manipüle edilebildiği için 18 yaş altı gençlerde yaygındı. Ancak, son zamanlarda bu yaş sınırı 23-24 yaşlarına kadar çıkmaya başladı. 22 Yaşındaki genç bir anne bile intihardan kurtulması sonucunda polise verdiği açıklamada “Mavi Balina oynuyordum.” demişti.

Mavi Balina’nın kurucusu cezasını buldu!

Mavi Balina kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, bir süredir devam eden gözaltından sonra 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mavi Balina gibi sadist bir oyunun ve 15’den fazla kişinin intiharına yol açan bir akımı başlatan kişinin bu kadar küçük bir ceza alması ise Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir